سادیسم یا دامیننت؟ معرفی شخصیت سادیست

کسانی که به تازگی با BDSM آشنا می‌شوند تصور می‌کنند سادیسم و دامیننت یکی هستند و هر دامیننتی باید سادیسم باشد و یا برعکس. در این نوشته به دنبال تعریف سادیسم هستم. در ابتدا به ساده‌ترین شکل ممکن به تعریف این دو می‌پردازم:

  • سادیست: کسی که از تماشای درد و فشار بر دیگران لذت ببرد.
  • دامیننت: کسی که از در اختیار گرفتن و کنترل دیگران لذت ببرد.

سادیست و دامیننت یک صفت شخصیتی است

بر اساس DSM-3 (سال ۱۹۸۰)، این دو به عنوان ویژگی شخصیتی شناخته شده‌اند. صفت و ویژگی شخصیتی یعنی در همه انسان‌ها وجود دارد و از هر فردی به فرد دیگر متغییر است. اختلال‌های روانی در بعضی افراد هستند و در بعضی نیستند برای همین نمیشه سادیست و دامیننت رو در این دسته تقسیم کرد. در برابر سادیسم، مازوخیسم را و در مقابل دامیننت، ساب‌میسیو را داریم. صفت‌های شخصیتی بر اساس استاندارد روانشناس معروف ریموند کتل دارای یک بازه هستند. یعنی هر کسی دارای ۱۶ صفت است و در یک طیف مشخص از یک صفت قرار می‌گیرد و در طول زمان با عوامل مختلف تغییر می‌کند. سال ۱۹۹۴ که پنجمین ویرایش ۱۶ صفت شخصیتی (ویکی‌پدیا) منتشر شد، صفت چهارم به سلطه (Dominance) اختصاص پیدا کرد. پس از گذشت دو دهه به خوبی تفاوت بین سادیسم و دامیننت را می‌دانیم.

به طیف بالا دقت کنید. نه صفر به معنی خوب بودن است و نه صد. صرفا استفاده از اعداد و نمودار برای تعریف بهتر است. آقای کتل ۵۰ یا حد میانه در نظر گرفته است و هرچقدر صفت سلطه به سمت ۱۰۰ پیش می‌رود یعنی فرد شخصیت سلطه‌گر تری دارد و هرچقدر به سمت ۰ میل می‌کند فرد به سمت سلطه‌جویی یا ساب‌میسیو میل می‌کنند. بازهم تکرار میکنم هیچکدام خوب یا بد نیست. تشخیص جایگاه فرد با روانکاو و انجام دقیق و درست تست است.

در بالای نمودار شما یک بازه می‌بینید. از نزدیکی ۴۵ شروع می‌شود تا ۷۰. این یعنی صفت شخصیتی یک فرد در این محدوده قرار دارد و بیشتر میل به سلطه دارد. برای مثال در کار یک مدیر است و در خانواده یک فرد قدرتمند و در زندگی یک زن با توانایی بالای مدیریت خانواده. گفتم که سادیسم یک صفت شخصیتی هست و گاهی میتونه به خوبی بروز کنه و گاهی خیر کنترل بشه. زن و شوهری رو در نظر بگیرید که چهار سال با هم هستند و به خوبی همه چیز رو میشناسند و بعد از مدتی بر اثر برخی عوامل بیرونی و درونی، همسر یا شوهر رفتارهای سادیسمی از خودش نشون میده! سوالی که پیش می‌آید این است که این فرد آیا با خشم و زور قدرت خود را پیش می‌برد یا با درایت و آرامش؟

سادیسم‌ها بی دلیل اذیت می‌کنند!

در بیان این جمله کاملا قاطع هستم. سادیسم‌ها برای کاری که می‌کنند یا رفتاری که دارند، دنبال دلیل نیستند. لذت می‌برند از دیدن ترس دیگران و التماس کردن بهشون. احتمالا کسی رو دیدید که بی دلیل به شما یا بچه‌ها پس گردنی می‌زنه! یا هیچ دلیل خاصی برای مخالفت خودش با کار شما نداره. یا شما در رابطه زناشویی یا دوستی هستید و هر کاری می‌کنید به دنبال ایراد گرفتن و گیر دادن هست و حتی در جمع، کارهاتون رو تمسخر می‌کنه.

این فرد دگرآزاری داره. اگر شما که این مطلب رو می‌خونید، دچارش هستید، سعی کنید با حستون کنار بیایید و بهترین راه برای کنترلش، ارزش دادن به آدم‌ها و پذیرفتن حق آرامش براشون هست. این مساله به سادگی به دست نمیاد. اگر خیلی شدید باشه نیاز به تراپی داره، اگر نه میتونید با ریسک کردن و کسب تجربه‌های جدید، این آزارخواهی رو کنترل کنید.

با سادیسم‌ها چطور باید برخورد کرد؟

لذت سادیسم از نیاز و عجز شما میاد. اگر سادیسم ببینه تنبیه‌ها و تحقیرهاش هیچ حس نیاز و التماسی در شما به وجود نمیاره، خودش بیخیال میشه! به نظرم بهترین رفتار با شخصیت سادیسمی، تحقیر کردنش هست. در واقع باید اهمیت نداشتن رفتار و کارهاش رو در شما ببینه تا خودش از ادامه اون کار منصرف بشه.

سادیسم‌ها به دلیل حریم امنی که احساس می‌کنند، دست به چنین رفتاری می‌زنند. شاید عمو یا خاله، شما اذیت‌تون کنه و شما اصلا این رفتار رو دوست نداشته باشید، حریم امنی که دیگران با عنوان «احترام به بزرگتر» می‌سازند، باعث میشه سادیسم رفتارش رو ادامه بده. یا فردی که در خیابان به خاطر استایل و ظاهر یک خانم، بهت حرف میزنه، تیکه میندازه یا حتی تهدیدش میکنه. این فرد هم حریم امنی براش ساخته شده که به راحتی به خودش جرات چنین رفتاری میده! یکی از حاشیه‌های امن برای افراد سادیسمی، مذهب یا در بیان درست‌تر تعصب هست! افرادی که به راحتی با تعصب احمقانه نسبت به هر چیزی رفتارهای سادیسمی می‌کنند، این حاشیه امن ذهنی که کار درستی می‌کنند، بهشون آرامش میده. افرادی مثل خفاش شب‌ها!

بهترین راه برای مقابله با افراد سادیسمی، یادآوری این حریم و شکستن اون هست. در محیط خانواده جلوی مادر و دایی بهش بگید چنین رفتاری تجاوز به حریم من هست و اصلا دوست ندارم. رفتارهای احمقانه گذشتگان به نام احترام به بزرگتر باید از بین بره.

عدی صدام، نمونه یک شخصیتی سادیسمی خالص

در طول تاریخ افراد زیادی سادیسم داشتند. برای من عجیب‌ترین این افراد عُدَی حسین (۱۹۶۵ – ۲۰۰۳) فرزند صدام حسین هست. عدی از حاشیه امن پدر همیشه برخوردار بود و از همان کودکی در مدرسه، هیچکس جرات هیچ مخالفی با وی نداشت چرا که کوچکترین مخالفت برابر بود با مرگ. یکی از کارهای سادیسمی عدی، به فلک بستن و شلاق زدن سه روزه‌ی ۳ بازیکن تیم فوتبال عراق به دلیل باخت از ژاپن در یک چهارم نهایی سال ۲۰۰۰ بود! او بازیکنان المپیک که موفقیتی کسب نکردند رو هم با اره قطع عضو کرد.

در دانشگاه به متجاوز معروف بود. هر دختری که از نظر عدی می‌گذشت باید تن به خوابیدن با او میداد. بسیاری از این دختران زیبا با بیماری‌های روانی به زندگی ادامه دادند! یک سوقصد به او منجر به فلج شدنش گشت. در حالی که در بیمارستان بود صدام به ملاقات او رفت و فقط بهش گفت «گند زدی» و کلکسیون خودروهای لوکس فراری او رو آتیش زد. عدی هم مورد خشم صدام قرار گرفت! در نهایت در سال ۲۰۰۳ در مخفی‌گاهی در موصل همراه با برادر خودش قُصی، کشته شد.

تصاویر مربوط به فیلم بدل شیطان با بازی دومینیک کوپر است.

یک دامیننت می‌تواند سادیسم داشته باید یا یک سادیست، دامیننت است؟ در نوشته بعدی در مورد دامیننت‌ها صحبت کردم و به پاسخ این سوال رسیدیم.

اونتاشگال . اسفند ۱۳۹۸

8 دیدگاه برای «سادیسم یا دامیننت؟ معرفی شخصیت سادیست»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.