سادیسم یا دامیننت؟ معرفی شخصیت دامیننت

کسانی که به تازگی با BDSM آشنا می‌شوند تصور می‌کنند سادیسم و دامیننت یکی هستند و هر دامیننتی باید سادیسم باشد و یا برعکس. در این نوشته به دنبال تعریف دامیننت هستم. در ابتدا به ساده‌ترین شکل ممکن به تعریف این دو می‌پردازم:

  • سادیست: کسی که از تماشای درد و فشار بر دیگران لذت ببرد.
  • دامیننت: کسی که از در اختیار گرفتن و کنترل دیگران لذت ببرد.

ابتدا مطالعه کنید: معرفی شخصیت سادیسم، چرا سادیست و دامیننت صفت شخصیتی هستند؟

دامیننت‌ها چطور فکر می‌کنند؟

افراد دامیننت یا سلطه‌گر در زندگی به دنبال هدایت افراد و راهنمایی آن‌ها هستند. این افراد گاهی تا جایی پیش‌روی می‌کنند که می‌خوان شما را هر جور شده به بهشت ببرند! شخصیت دامیننت خودش رو آگاه‌تر از دیگران می‌دونه. به این آگاهی افتخار میکنه و به راحتی وارد بحث با دیگران میشه. در ذهن دامیننت، قانع کردن دیگری خیلی مهم هست. صحبت میکنه، بحث می‌کنه منطقی میشه، استدلال میاره و همه کاری میکنه تا طرف مقابل بگه بله تو درست میگی.

دامیننت خودش رو یک شکارچی میدونه. دوست داره به دست بیاره. هم میتونه در زمینه کاری و تجاری باشه هم روابط عاطفی و احساسی و عاشقانه. و البته هم دامیننت با اخلاق داریم هم بی اخلاق. بعضی بر روی اصول و ادب و اخلاق جلو میرن و عده‌ای هیچی جز به دست آوردن براشون مهم نیست. اینجاست که دامیننت میتونه به سمت سادیسم متمایل بشه!

کلا نگاه دامیننت به دنیا، از بالا به پایین هست. دامیننت یا سلطه‌گر برای تاثیر گذاری بر روی دیگران خیلی تلاش میکنه و یکی از نقاط عجیب این شخصیت، نیاز داشتن به تایید و حمایت از جانب دیگران هست! شاید این رو بشه نقطه ضعف دامیننت تعریف کرد.

دامیننت با عزت نفس

عزت نفس یا Self Esteem با اعتماد به نفس کمی متفاوت هست. اعتماد به نفس یعنی راحت میتونی حرف بزنی، خودتو نشون بدی و کم نیاری. عزت نفس یک تفاوت داره. به هرچی هستی و داری افتخار می‌کنی و از بیانش نمی‌ترسی!

عزت نفس به قدرت و دامیننت شدن در زندگی خیلی کمک می‌کنه. عزت نفس یعنی اگر کسی هزاران توهین بهت کرد، راحت بگی باشه روزت خوش! عزت نفس یعنی ترسی نداری بگی ماشین نداری. چرا؟ هر علتی مهم نیست. عزت نفس یعنی راحت کوله تو برداری و بری یه نقطه بگردی. نیازی به توضیح دادن نباشه و از اینکه چی پیش میاد نترسی. عزت نفس یکی از پایه‌های قدرت و دامیننت هست. قدرت واقعی هم از کنترل خود میاد. از اینکه احساس شرم نکنی نسبت به آنچه هستی. قدرت اینه شما شخصیت خودتو از هرچیزی تفکیک کنی و به دیگران نشون بدی هر کسی مسئول خودش هست. شما فقط مسئول خودت هستی و با قدرت کامل، مسئولانه زندگی میکنی.

حالا شخصیت دامیننتی که عزت نفس هم داره، به نقطه اوج سلطه‌گری و قدرت میرسه. قدرتی که از شکنجه، توهین، زور و فشار نمیاد. اصطلاحا میگن قدرت واقعی و مدیریت یعنی مدیریت بر دل‌ها! دامیننت با عزت نفس کاریزماتیک میشه و دیگران براش ارزش قائل میشن. این شخصیت دامیننت، به دنبال قانع کردن دیگران نیست و حرفشو می‌زنه. به خودش باور داره و تصمیمات و کارهای دیگران تا جایی که به زندگی خودش و افراد یا چیزهایی که براش مهم هستند خدشه‌ای وارد نکنه، مهم نیست براش.

این شخصیت در خانواده‌ها میشه داماد جذاب، عروس با جنم، برادر قدرتمند و خواهر مستقل و توانمند. همونطور که گفتم هر شخصیتی یک نقطه ضعفی داره. نقطه ضعف شخصیت دامیننت با عزت نفس، غرور زیاد از حد و اطمینان زیاد به در کنترل بودن وضعیت، هست.

لذت دامیننت از سلطه‌گری در چیست؟

بر خلاف سادیسم که از دیدن التماس و زجر دیگری لذت می‌بره، دامیننت به دنبال ستایش شدن و دیدن لذت دیگری از خودش هست. دامیننت از اینکه حال خوبی در دیگران ایجاد کنه خوشحال میشه. معلم دوست داشتنی، پدر حامی، مادر مشوق، دوست‌های همراه و پشتیبان نمونه‌هایی از شخصیت‌های دامیننت در اطراف ما هستند. دامیننت‌ها دنبال منفی بافی و بیان مشکل نیستند. شخصیت دامیننت نگاهش به مسائل و مشکلات، حل مساله هست.

دامیننت برای مشکل یا راهی پیدا می‌کنه یا راهی میسازه. ارگاسم روانی دامیننت در کشف مسائل و حل‌شون هست به خصوص مسائل عاطفی و احساسی. این شخصیت از اینکه ببینه مشاوره‌ها و پیشنهاداتش به حال خوب شما و بهتر شدن زندگی‌تون منجر شد، آرامش میگیره. دامیننت اگر متوجه بشه مخاطبش بهش توجه نمیکنه، یا دچار سادیسم میشه و به زور جلو می‌بره یا کلا رها می‌کنه. میتونم بگم دامیننت گاهی اوقات میتونه ساب‌میسیو کنه خودشو و به راحتی میگه «خواهی بیا ببخشا، خواهی برو جفا کن» و کلا همه چیز رو رها کنه و خودشو نجات بده!

اگر دامیننت هستید و این مقاله رو میخونید پیشنهاد میکنم برای اینکه همیشه حال‌تون خوب باشه، یک سری کارهای کوچیک روزانه مشخص کنید که از انجام دادن‌شون حسابی لذت می‌برید. مثل من که هر روز یک پست در وبلاگ می‌نویسم و خوشحالم از بالا رفتن عدد بازدید روزانه وبلاگم!

دامیننت در رابطه BDSM

در رابطه ارباب و برده و این سبک زندگی، دو مدل دامیننت داریم. یک مورد کسی که در رابطه با یک پارتنر ساب‌میسیو هست و میخواد در کل زندگی سلطه و دامیننت داشته باشه و دیگری کسی که صرفا قدرت رو برای موضوعات سکسی و جنسی میخواد.

وقتی در رابطه با یک خانم یا آقای دامیننت هستید، باید با خودتون رو راست باشید. میخواهید مدیریت و مسئولیت هرچیزی با ایشون باشه یا نه فقط گاهی اوقات چشم بگید. باید بگم ایم مدلی وارد یک رابطه مرد/زن سالارانه بشید. دامیننت وقتی تصمیم میگیره برای یک موضوعی، روی حرف شما حساب می‌کنه، اگر پاسخی ندارید کاملا مسئولیت رو بهش بدید وگرنه میتونه در رابطه شما خیلی تاثیر بگذاره. مثلا میگه بریم فلان جا خرید و شما میگید «نمیدونم»، اگر ایده‌ای ندارید و میخواهید مسئولیت رو بهش بدید مستقیم بگید «هرچی شما بگی». دامیننت‌ها از اینکه ندونن قراره چیکار کنن به شدت آشفته میشن!

در رابطه ارباب و برده و تخت خواب، دامیننت باید به بهترین شکل ممکن خودشو کنترل کنه. عصبانیت و خشم برای دامیننت اصلا خوب نیست. دامیننت به جای داد زدن باید با چشمانش اسلیو رو به زانو در بیاره. با کنترل کردن اسلیو و تحقیر کردنش، بهش لذت میده. من به دامیننت‌ها پیشنهاد میکنم تا حدامکان لباستون رو در جلسات BDSM در نیارید. لباس مشکی با تیکه کوچیک کروات یا دستمال قرمز خیلی شما رو جذاب‌تر نشون میده. برای خانم‌های دامیننت هم ته کفش قرمز خیلی تحریک کننده میشه.

دامیننت موفق در رابطه ارباب و برده کسی هست که به AfterCare خیلی اهمیت بده. ممکنه در یک جلسه BDSM خود دامیننت به انزال نرسه و فقط ارگاسم روانی و روحی بشه، ولی حتما اسلیو خودشو به ارگاسم روحی، روانی و جسمی می‌رسونه!

مطالعه بیشتر:‌ افترکر چیست و چرا ضرورت دارد؟

داریوش بزرگ، نمونه یک شخصیت دامیننت خالص

شناخت شخصیت‌های دامیننت خیلی راحت‌تر از سادیسم هست. انتخاب داریوش صرفا به خاطر پادشاهی نبود. بلکه بنیان نهادن یک سیستم مدیریتی که تا به امروز هم در دنیا ادامه داره! در نحوه انتخاب داریوش به عنوان پادشاه هنوز هم سوال هست. داریوش پس از انتخاب به عنوان پادشاه در اولین اقدام تمام شورش‌ها را سرکوب کرد. رفتاری سادیسمی (زیرمجموعه دامیننت) داشت که در کتیبه بیستون (ویکی‌پدیا) به خوبی آن را تعریف کرده است.

داریوش و وزرای او برای مدیریت بر ۲۴ منطقه که دارای تنوع قومی، زبانی، مذهبی و فرهنگی مختلف بودند، ساختار و نظام ایالتی رو راه‌اندازی کرد. هر ایالت دین و آداب فرهنگی مستقل خودش رو داشت و در تمام امپراتوری به آن احترام گذاشته میشد. هدف سیستم ایالتی مدیریت بهتر و یکپارچه‌تر در کنار مسئولیت دادن به هر شخصیت و حس مدیریت بر سرنوش خود در هر یک از ایالت‌ها بود. یکی از رفتارهای مهم دامیننت‌ها، اختیار دادن و پاسخگو کردن هر مسئول هست. داریوش نظام مدیریتی درختی از بالا به پایین را از تمدن عیلام به خوبی یاد گرفت و آن را به شکل پیشرفته‌ای ارتقا داد و در نظام هخامنشی راه‌اندازی کرد.

سیستم مدیریتی که هخامنشیان راه‌اندازی کردند به این شکل بود که هر ایالت یک ساتراپ (استاندار) داشت. برای نظارت به استاندار یک نماینده ویژه با اختیارات نظارتی کامل در آن ناحیه بود که نامه‌هایی مستقل از نظر استاندار می‌نوشت و اگر این دو نامه اختلافی داشتند، استاندار احضار میشد. برای اطمینان از درستی حرف نماینده و استاندار، در هر ناحیه نیروهای اطلاعاتی و جاسوسی که در حکم گوش و چشم شاه شاهان بودند، وجود داشتند که به صورت مستقل اطلاعات ساتراپی یا ایالت رو به داریوش می‌فرستادند. برای سرعت عمل دادن به این ارتباطات، سیستم چاپار و جاده‌های پیشرفته و امن راه‌اندازی شد. این سیستم قوی مدیریتی و که بر مبنای دامیننت و سلطه خالص است، پس از ۲۵۰۰ سال هنوز در دنیا اجرا می‌شود.

دامیننت‌ها از دیدن رضایت و آرامش مردم لذت می‌برند. این ماندگاری نام نیک و ستایش شدن برای دامیننت از هر چیزی رضایت بخش‌تر و لذت‌بخش‌تر است. برای همین داریوش با تمام انرژی و علاقه، پادشاهی و مدیریت کرد و در نواحی تحت امر خود، توسعه ایجاد نمود. متاسفانه این مدیریت در پادشاهان بعدی به خوبی ادامه پیدا نکرد و با دخالت مذهبی و افراط‌گرایی، زوال امپراتوری شروع شد اما هنوز تاثیر این سلطه‌گری و قدرت در دنیا وجود دارد.

نتیجه نهایی اینکه یک دامیننت می‌تونه گاهی اوقات سادیسم باشه اما سادیسم‌ها لزوما دامیننت نیستند.

در این دو مقاله سعی کردم خارج از دنیای BDSM به معرفی شخصیت سادیست و دامیننت بپردازم. امیدوارم این تعاریف به درک بهتر گرایش سادومازوخیسم منجر شود.

اونتاشگال . اسفند ۱۳۹۸ . چهارشنبه سوری مبارک

3 دیدگاه برای «سادیسم یا دامیننت؟ معرفی شخصیت دامیننت»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.